Na temelju članka 19. Statuta općine Prozor-Rama-Prečišćeni tekst (“Službeni glasnik općine Prozor-Rama”, broj: 3/01), Općinsko Vijeće Prozor-Rama na sjednici održanoj dana 22.11.2021.godine, d o n o s i
- Prihvaća se Nacrt Proračuna općine Prozor Rama za 2022. godinu kao dobra osnova za izradu prijedloga Proračuna. Nacrt čini sastavni dio ovog Zaključka.
- O Nacrtu Proračuna provest će se javna rasprava 7.12.2021.godine (utorak) u 11,00 sati u prostorijama Kinodvorane u Prozoru.
- Za provođenje javne rasprave zadužuje se Općinski Načelnik.
- Pravo sudjelovanja na javnoj raspravi imaju sve zainteresirane pravne i fizičke osobe iz Općine Prozor-Rama. Nacrt Proračuna bit će objavljen na web stranici općine Prozor-Rama i oglasnoj ploči općine.
- Ovaj Zaključak stupa na snagu danom donošenja a ima se objaviti u „Službenom glasniku općine Prozor-Rama“.
Ibro Pelcić
Bosna i Hercegovina (BiH) je sa Međunarodnim fondom za poljoprivredni razvoj (IFAD) zaključila kreditni Sporazum o finansiranju Projekt razvoja ruralnih poduzeća I poljoprivrede (Rural Enterprises and Agricultural Development Project (READP). Projekat će pružiti podršku jačanju odabranih pod-sektora (lanaca vrijednosti) kroz implementaciju pojedinačnih prihvatljivih biznis planova (BP), koji su glavni instrument za utvrđivanje potreba ulaganja u poslovanje i razvoj kapaciteta svih aktera u odabranim lancima vrijednosti u okviru klastera projekta.
Ured za koordinaciju projekata (PCU), pri Federalnom ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva je zadužen za cjelovitu provedbu Projekta, a dio sredstava je namijenjen za su-financiranje aktivnosti utvrđenih u biznis planovima.
Ovim putem Ured za koordinaciju projekata (PCU) poziva zainteresirane poslovne subjekte (mala i srednja poduzeća ili zemljoradničke/poljoprivredne zadruge) koje se bave otkupom, doradom, pakovanjem i prometom proizvoda i repromaterijala za primarnu poljoprivrednu proizvodnju (BIZNIS LIDERE), da dostave Izjave o zainteresiranosti za učešće u Projektnim aktivnostima vezanim za predloženu poslovnu ideju.
Kao Izjavu o zainteresiranosti, potrebno je dostaviti popunjen OBRAZAC O ZAINTERESIRANOSTI, koji također možete dobiti na Vaš zahtjev kod Ureda za koordinaciju projekta (PCU) putem e-mail adrese: [email protected] .
Uz OBRAZAC O ZAINTERESIRANOSTI je potrebno priložiti sljedeću dokumentaciju:
- 1. Kopiju dokaza o registraciji u odgovarajućem registru pravnih subjekata zemlje u kojoj je registrirana,
- 2. Finansijski izvještaj za posljednje dvije godine (Bilans stanja i uspjeha), ovjeren od FIA-e,
- 3. Sažetak poslovnog plana (KONCEPT) za sufinansiranje ulaganja u skladu sa predloženim Obrascem.
Obrazac o zainteresiranosti sa zahtijevanim dokumentima je potrebno dostaviti u zapečaćenim kovertama lično ili putem pošte najkasnije do 21. decembra 2021. godine do 12:00 sati na sljedeću adresu:
URED ZA KOORDINACIJU PROJEKATA – PCU
Ul. Grbavička br. 4/II, 71000 Sarajevo (poslovna zgrada Unionivest dd na Grbavici)
sa naznakom:
“IZJAVA O ZAINTERESIRANOSTI DOSTAVU POSLOVNOG PLANA – READP”
Ne otvarati osim u prisustvu Komisije
Subjekti, čije POSLOVNE IDEJE budu ocijenjene prihvatljivim u skladu sa utvrđenim kriterijima Projekta, biti će pozvani da sačine i dostave detaljan POSLOVNI PLAN.
Nepotpune i neblagovremene prijave neće biti razmatrane.
Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta raspisalo je javni natječaj za odabir korisnika grantova tekućeg transfera za projekt Digitalna transformacija MSP-a za 2021. godinu.
Predmet javnog natječaja je prikupljanje prijava za odabir korisnika grantova za realizaciju njihovih projekata u cilju jačanje konkurentnosti i rasta MSP-a kroz provedbu mjera podrške za digitalnu transformaciju malih i srednjih poduzeća i jačanja otpornosti MSP-a na krizu izazvanu COVID-19.
Prijave se dostavljaju do 26. studenog/novembra 2021. godine, odnosno, prihvaćaju se prijave koje imaju poštanski pečat najkasnije s navedenim datumom.
Koji sektori imaju pravo učešća na natječaju pogledajte detaljnije na stranici Ministarstva..
Sredinom rujna/septembra USAID je objavio poziv za dodjelu grantova za inovacije u marketingu, partnerstvima i kapacitetima usmjerene na održivost u sektoru turizma.
Predviđena su tri kruga prijava, od kojih prvi traje do 24. studenog/novembra, a druga dva termina za prijave su do 31. siječnja/januara i 22. ožujka/marta 2022. godine.
Projekt USAID-a pod nazivom “Razvoj održivog turizma u Bosni i Hercegovini” (USAID Turizam) koji provodi Chemonics International objavio je poziv na podnošenje konceptnih dokumenata i aplikacija za dodjelu grantova radi provedbe aktivnosti koje su usmjerene na unapređenje konkurentnosti i uspješnosti sektora turizma i povezanih lanaca vrijednosti u sektoru poljoprivrede. USAID Turizam planira dodijeliti bespovratna sredstva (grantove) lokalnim neprofitnim i profitnim nevladinim organizacijama NVO, lokalnim zadrugama, udruženjima i privrednim društvima koji su propisno registrirani u skladu sa zakonima BiH.
Cilj programa grantova projekta USAID Turizam je da posluži kao katalizator za investicije koje će značajno povećati konkurentnost u turističkom sektoru, navodi se objavljenom pozivu.
Ukupna okvirna vrijednost grantova koja se dodjeljuju na osnovu ovog poziva je 300.000 USD.
Potencijalna područja podrške projekta USAID Turizam:
- Poticajno poslovno okruženje za podršku konkurentnost;
- Razvoj turističkih resurs;
- Marketing i prodaja destinacije i proizvoda;
- Poboljšan pristup financijama;
- Promoviranje raznolikosti, jednakosti i inkluzije u turizmu;
- Uspostavljanje javno-privatnog partnerstva;
- Razvoj ljudskog kapital;
- Zaštita prirode i okoliša.
Iako će USAID Turizam razmatrati aplikacije za dodjelu grantova koji se odnose na bilo koju od ovih aktivnosti u nastavku su navedeni prioriteti utvrđeni za 2022. godinu:
• suradnički marketing s ciljem povećanja broja dolazaka i poboljšanje pozicioniranja brenda;
• implementacija programa pod nazivom Najljepša sela Bosne i Hercegovine;
• pokretanje i implementacija Hercegovačke vinske rute;
• pokretanje i implementacija Inicijativa razvoja ljudskog kapitala.
Predviđeno je da se svaka dodjela granta može kretati između 5.000 i 50.000 KM, ali konačni iznos će zavisiti od aktivnosti koje se realiziraju u okviru tog granta i ishoda pregovora te može biti manji ili veći od tog raspona.
Očekuje se da će realizacija aktivnosti za koje je dodijeljen grant prema ovom pozivu trajati najviše jednu godinu.